تبلیغات
توحیـــــــــــــــــــــــــــــد - احكام زنان در ماه رمضان
 
توحیـــــــــــــــــــــــــــــد
مرجع وبلاگ تخصصی با رویکرد دینی و فرهنگی
درباره وبلاگ


شماره تماس:09380990930


مدیر وبلاگ : سید احمد
نظرسنجی
از نظر شما كدام یك از شبكه های ماهواره ای شیعه موفق تر هستند؟دختری که تازه به سن تکلیف رسیده و روزه گرفتن برای او طاقت فرسا به نظر می­آید آیا می­تواند روزه نشود؟

جواب: چنانچه به جهت گرمی هوا و بلندی روزها و ضعف بنیه نتواند روزه شود می­تواند افطار کند و قضای آن را در زمستان بجا آورد، بله اگر ضعف بنیه، او به حدی باشد که در زمستان هم نتواند قضا کند، قضای آن از او ساقط شده ولی برای هر روز باید یک مد طعام کفاره به فقیر بدهد، اما اگر می­توانست قضا کند و نکرد در این صورت باید اضافه برقضا یک مد طعام کفاره تأخیر برای هر روز نیز به فقیر بدهد.

دختری هستم دوازده ساله که بر اثر دلسوزی پدر و مادر و ممانعت آنان از روزه شدنم از ابتدای سن بلوغ تاکنون روزه نگرفته‏ام، در حال حاضر چه تکلیفی دارم؟ جواب: باید قضای آن سال­ها را بجا آورده و برای هر روز یک مد طعام کفاره تأخیر نیز به فقیر بدهد.

آیا مداد کشیدن برای خانم­های روزه­دار، در حکم سرمه کشیدن است و مکروه می­باشد؟ به طور کلی استفاده از لوازم آرایشی برای زنان روزه­دار چه حکمی دارد؟

جواب: چنانچه چیزی از آن وارد حلق نشود اشكال ندارد.

مالیدن رژ به لب و عطر زدن در ماه مبارك رمضان برای خانم­ها چه حكمی دارد؟

جواب: اگر چیزی از آن وارد حلق نشود اشکال ندارد.

) آیا زن می­تواند در ماه رمضان جهت جلوگیری از عادت ماهانه، قرص بخورد؟

جواب: اشکال ندارد.

92) آیا استفاده از داروهای مخصوصی که برای معالجه بعضی از بیماری‏های زنان مانند شیاف توصیه می­شود، جایز است یا موجب بطلان روزه می‏شود؟

جواب: جایز است و موجب بطلان روزه نمی­شود.

93) اگر زن به طور غیر عمد نتواند روزه قضای خود را بگیرد و به سال بعد تأخیر افتد، كفاره­اش بر عهده شوهر است؟

جواب: خیر، کفاره تأخیر بر عهده خود او می­باشد.

94) اگر زن در ماه مبارک رمضان دو ساعت یا کمتر مانده به اذان مغرب حیض شود، آیا روزه‏اش باطل می‏شود؟

جواب: بله روزه او باطل می­شود گر چه دو یا یک دقیقه قبل از مغرب شرعی باشد.

95) خانمی به دلیل بیماری، عادت او به هم خورده یعنی چند روز اول لکه بینی و کم هست بعدش بیشتر از ماه­های قبل طول می­کشد قبلا 7یا 8 روز بوده. الان نمی­داند روزهای اول را استحاضه بداند یا روزهای آخر را. روزه­های خود را چه کار کند؟

جواب: عادت این است که سه روز اول حتماً خون پی در پی ـ ولو در باطن ـ بوده و پاکی میان آن نباشد، بنابراین لکه بینی روزهای اول، استحاضه است و باید برای نماز اعمال استحاضه را انجام داده و روزه بگیرد و حکم لکه بینی بعد از تمام شدن ایام عادت نیز همین است، بله لکه بینی اگر بعد از سه روز اول که خون در آن پی در پی است بوده یعنی: لکه بینی او در ایام عادت باشد حیض است.نوع مطلب : رمضان كریم، 
برچسب ها :

موضوعات
پیوندها